Skip to content

Aktualizacja Strategii Rozwoju Szczecina

Home Blogi Bank pomysłów Energia z wnętrza ziemi
Energia z wnętrza ziemi PDF Drukuj Email

240_bElektrownia – miejsce gdzie wytwarzana jest energia elektryczna. W Szczecinie głownie napędzana surowcami naturalnymi nie odnawialnymi, czyli węglem. My chcemy to zmienić tworząc nowoczesną ekologiczną elektrownię geotermalną.

 

Energia ta polega na wykorzystywaniu energii ciepła wnętrza Ziemi. Woda opadowa wnika w głąb ziemi, gdzie w kontakcie z młodymi intruzjami lub aktywnymi ogniskami magmy, podgrzewa się do znacznych temperatur. W wyniku tego wędruje do powierzchni ziemi, jako gorąca woda lub para wodna. Energia geotermiczna to energia wydobytych na powierzchnię ziemi wód geotermalnych. Energię tę zalicza się do energii odnawialnej, bo jej źródło – gorące wnętrze kuli ziemskiej – jest praktycznie niewyczerpalne. W celu wydobycia wód geotermalnych na powierzchnię wykonuje się odwierty do głębokości zalegania tych wód. W pewnej odległości od otworu czerpalnego wykonuje się drugi otwór, którym wodę geotermalną po odebraniu od niej ciepła, wtłacza się z powrotem do złoża. Zastosowaniem może być właśnie produkcja energii elektrycznej. Jest to opłacalne jedynie w przypadkach źródeł szczególnie gorących, które właśnie w Szczecinie się znajdują.

2_6

W roku 1987 dwaj profesorowie z IGSMiE PAN stworzyli mapę temperatur wód geotermalnych na głębokości 3000 m, która została uzupełniona i poprawiona przez Jacka Zimnego w 2007 roku, dostępna pod tym linkiem http://www.pga.org.pl/pliki/all/geotermia_polska_1.jpg. Wynika z niej, że północna i północno-zachodnia część Szczecina leży nad wodami o temperaturze 125C. Jest to jedno z nielicznych miejsc, które na tej głębokości posiadają tak wysokie temperatury wód. Powinniśmy to wykorzystać i pomysł dodać do Aktualizacji Strategii Miasta Szczecin, do programu Ekologia „Floating Garden 2050”. Oprócz tego bylibyśmy pionierami w budowie elektrowni geotermalnej w Polsce, gdyż na razie istnieją tylko ciepłownie geotermalne, między innymi w Pyrzycach i Stargardzie Szczecińskim. Jako, iż Unia Europejska wprowadziła obowiązek ograniczenia emisji gazu CO2 do atmosfery, Szczecin mógłby dostać dofinansowanie z Funduszy Europejskich.

Kolejnym atutem budowy takiej elektrowni jest najniższy koszt budowy ze wszystkich elektrowni, które wytwarzają swoją energię ze źródeł odnawialnych. Koszt inwestycji „ pod klucz” elektrowni geotermalnej to ok. 800 USD (2005 r.) za kW. Dodatkowo można stworzyć na miejscu stację elektrolizy wody, która przetwarza wodę na wodór. Jest to paliwo przyszłości, coraz częściej wprowadzane przez producentów samochodów, tzw. „hybrydy”. Wodór w efekcie spalania nie wytwarza żadnych zanieczyszczeń, jest więc paliwem „doskonałym”.

Kolejnym argumentem przemawiającym za budową elektrowni jest możliwość budowy w pobliżu niej ośrodka rekreacji i SPA. Wody, które wydobywają się z głębin ziemi są bogate w minerały i pomagają leczyć choroby skóry. Przyciągnęłoby to turystów oraz osoby chore. W tym przypadku możemy wziąć przykład z takich budowli jak Bláa Lónið (Błękitna Laguna) położona w Islandii (http://pl.wikipedia.org/wiki/Bl%C3%A1a_L%C3%B3ni%C3%B0). Jeśli wybudować ośrodek SPA w tym miejscu, znacząco poprawiłoby to atrakcyjność Szczecina w Polsce, jak również i w Europie, jako miasta w którym warto inwestować.

240_b

Moim ostatnim pomysłem jest budowa bazy recyklingowej dla mieszkańców miasta. Polegałoby to na stworzeniu stref segregujących odpadki różnego pochodzenia. Można przemówić do mieszkańców wypłacając drobne sumy pieniężne za regularne wywożenie śmieci do odpowiednich stref.  Powinniśmy już teraz zacząć działać, aby uniknąć konsekwencji związanych z karą, które Unia Europejska wprowadzi w 2012 za nie segregację śmieci.

Miłosz Kolec i Ferdynand Kaczyński – uczniowie Centrum Kształcenia Sportowego i zawodnicy MKP Szczecin. Miłosz jest ambasadorem Szczecina i bierze udział w spotkaniach w Młodzieżowej Radzie Miasta Szczecina

Zmieniony: piątek, 18 czerwca 2010 07:29
 
Musisz się zalogować lub zarejestrować aby pisać komentarze.
Dyskutuj...

Pobierz Dokumenty

Klikając na obrazek pobierzesz dokumenty.

Strategia Rozwoju Szczecina 2025Strategia
Rozwoju
Szczecina
2015

Diagnoza_SG_010710-1Diagnoza
Społeczno-
-Gospodarcza
Szczecina

ocena_SG_010510Ocena Realizacji
Strategii
Rozwoju
Szczecina

ocena_SG_010510_zalOcena Realizacji Strategii Rozwoju Szczecina załącznik 1

Bank pomysłów

 

Energia z wnętrza ziemi

Elektrownia – miejsce gdzie wytwarzana jest energia elektryczna. W Szc...

 

Pierwiastek „obywatelski”

Po wczorajszym, bardzo ciekawym spotkaniu dotyczącym strategii rozwoju ...

 

Szczerze i bez podtekstów

Uczestniczyłem dziś w spotkaniu z prof. Zarzeckim prezentującym suges...