Skip to content

Aktualizacja Strategii Rozwoju Szczecina

Home Blogi Bank pomysłów Szczerze i bez podtekstów
Szczerze i bez podtekstów PDF Drukuj Email
Wpisany przez Antoni Wiliński   
poniedziałek, 10 maja 2010 11:34

szczecin_2068_mUczestniczyłem dziś w spotkaniu z prof. Zarzeckim prezentującym sugestie korekt do Strategii Rozwoju Szczecina. Jestem dziekanem Wydziału Informatyki ZUT. Wydziału, który w strategii odegrać może znaczącą rolę. Zespół tworzący strategię tę szczególną pozycję informatyki dostrzega i to nas bardzo cieszy. Dostrzega szanse, która dają wykształcone zasoby ludzkie ukierunkowane na kreowanie świata, innowacyjność, pomysłowość, przedsiębiorczość.

 

 

 

Przez całe swoje życie jestem optymistą patrzącym wprzód. To co bardzo mnie zaskoczyło w prezentacji strategii, i zastanowiło, to słabość Szczecina w sferze mentalnej. Szczecin to miasto pesymistów (w ocenie Zespołu tworzącego strategię). Niestety, dostrzegam takie postawy także wśród naszych studentów. Zapewniam, że daje się to zmienić i na naszym Wydziale to czynimy.  Można u młodych ludzi wywołać nowe fascynacje nauką, zawodem, pobudzić ich kreatywność.

Jestem szefem wydziału, który pomimo niżu demograficznego ciągle się rozwija, szuka relacji z rozwijającym się rynkiem IT Szczecina,  szuka kontaktów z Europą. Pojawiają się w moim gabinecie przedstawiciele firm niemieckich, którzy chcą otwierać swoje przedstawicielstwa w Szczecinie, także takich, którzy wysoko oceniają jakość naszego kształcenia i polują na absolwentów. Nie mamy kompleksów niższości wobec Poznania czy Wrocławia.

Ta strategia jest bardzo dobra. Nie konstatuję tego z pozycji informatyka „bezpiecznego” w sensie socjalnym – członka społeczeństwa informacyjnego, które w Szczecinie tworzymy, w moim przekonaniu, być może najszybciej w kraju. Ta strategia daje naszemu miastu perspektywę miasta nowoczesnego, opartego na sile wiedzy i intelektu młodych aktywnych ludzi. W prezentacji prof. Zarzeckiego dostrzegłem naszą (sektora IT) pozycję wśród wielu innych szans rozwoju Szczecina – turystyki, zielonej energii, outsourcingu usług.
W strategii zabrakło, moim zdaniem, wyeksponowania indywidualnej przedsiębiorczości i potrzeby budowania kreatywności już w młodym wieku. To przyszłość nowoczesnej gospodarki – kształćmy mniej pracobiorców, więcej pracodawców.

szczecin_2068

Strategię popieram szczerze i bez podtekstów.
Możemy być nowoczesnym europejskim miastem wypełnionym kreatywnymi, przedsiębiorczymi ludźmi o właściwych postawach – otwartych, dynamicznych, umotywowanych do ciężkiej pracy, mobilnych (wyjeżdżających i wracających), umiejących komunikować się.

Zespołowi gratuluję,
Antoni Wiliński

Zmieniony: poniedziałek, 10 maja 2010 14:25
 
Musisz się zalogować lub zarejestrować aby pisać komentarze.
Dyskutuj...

Pobierz Dokumenty

Klikając na obrazek pobierzesz dokumenty.

• Strategia Rozwoju Szczecina 2015

Strategia Rozwoju Szczecina 2025

• Diagnoza Społeczno-Gospodarcza Szczecina

Diagnoza_SG_010710-1

Bank pomysłów

 

Energia z wnętrza ziemi

Elektrownia – miejsce gdzie wytwarzana jest energia elektryczna. W Szc...

 

Pierwiastek „obywatelski”

Po wczorajszym, bardzo ciekawym spotkaniu dotyczącym strategii rozwoju ...

 

Szczerze i bez podtekstów

Uczestniczyłem dziś w spotkaniu z prof. Zarzeckim prezentującym suges...