Skip to content

Aktualizacja Strategii Rozwoju Szczecina

Home Aktualności Informacje prasowe Informacja prasowa
Informacja prasowa PDF Drukuj Email

Miasto Szczecin rozpoczyna proces aktualizacji Strategii Rozwoju. Odświeżony dokument będzie odpowiedzią na pytania jak przyspieszyć pozytywne przemiany, jak najlepiej spożytkować potencjał mieszkańców i jak przygotować się na ewentualne kryzysy, czy inne zagrożenia.

- Mówiąc prostymi słowami, tworzymy mapę rozwoju miasta – tłumaczy prof. Dariusz Zarzecki, Szef Zespołu Redakcyjnego projektu Aktualizacja Strategii Rozwoju Szczecina - Musimy mieć świadomość, że mechanizmy wydatkowania środków publicznych działają w sposób, który wyklucza finansowanie inwestycji nie uwzględnionych w Wieloletnim Programie Rozwoju, a ten z kolei wynika bezpośrednio ze Strategii Rozwoju Miasta. Skarbnik miasta nie wyda pieniędzy na cele, które nie są przewidziane w strategii. Oznacza to, że w najbliższych miesiącach będziemy kształtować przyszłość miasta do 2025. Dlatego tak wiele miejsca i czasu poświęcimy na konsultacje społeczne. Z jednej strony chcemy by nasze opracowanie odpowiadało współczesnym potrzebom nowoczenego miasta jakim jest Szczecin, natomiast z drugiej ważne jest dla nas by Strategia była jak najbliższa oczekiwaniom mieszkańców. Przewidujemy uruchomienie mechanizmów, które umożliwią włączenie się każdego szczecinianina w cykl debat poświęconych przyszłości miasta.

Aktualizacja poprzedzona będzie analizą obecnej sytuacji społeczno-ekonomicznej oraz procesem wielopłaszczyznowych konsultacji społecznych poszczególnych założeń nowego dokumentu. Proces opracowania aktualnej strategii ma się zakończyć w grudniu 2009 roku. Partnerem miasta w procesie aktualizacji jest firma WYG International wchodząca w skład WYG Group - brytyjskiej instytucji od ponad 50 lat specjalizującej się w doradztwie społeczno – ekonomicznym, biznesowym oraz inżynieryjnym. WYG International został wybrany przez gminę Szczecin w przetargu. Realizacja zamówienia będzie kosztować 496 540 zł. Dodatkowe działania objęte umową - działania PR, roczne doradztwo i monitoring, opracowanie procedur zarządzania i wdrażania Strategii - zostały wycenione na 406 250 zł.     

Aktualizacja Strategii Rozwoju Szczecina 2025 skupi się na obszarach i działaniach strategicznych miasta, które mogą przyczynić się do przyspieszenia jego rozwoju i wyróżnienia Szczecina na tle innych polskich i europejskich aglomeracji. Powstały w procesie aktualizacji dokument będzie wskazywać kierunki działań i wyznaczać cele zgodne z wizją i marką Szczecina. Przede wszystkim ma zaś odpowiedzieć na pytanie jaki ma być Szczecin za kilka, kilkanaście i kilkadziesiąt lat. Zaktualizowana Strategia ma także jasno zdefiniować rolę Szczecina, jako centrum obszaru metropolitalnego -  regionalnej osi rozwoju społecznego i gospodarczego. Według założeń ma uwzględnić obecne na wielu poziomach powiązania z sąsiadami - Dobrą, Goleniowem, Gryfinem Kobylanką, Kołbaskowem, Nowym Warpnem, Policami, Stargardem Szczecińskim i Starym Czarnowem a także Świnoujściem. Strategiczny dokument prezentować będzie spójną koncepcję rozwoju Szczecina do roku 2025. Przedstawi w sposób czytelny precyzyjnie określone cele rozwojowe, istniejący potencjał i jego najwłaściwsze wykorzystanie. Oprócz aktualnej strategii WYG International przygotuje także programy strategiczne w wybranych branżach.

WYG International, PSDB, WYG-HR Consulting, wchodzą w skład WYG Group, brytyjskiej grupy notowanej na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych, marki z pięćdziesięcioletnią tradycją w zakresie doradztwa społeczno – ekonomicznego, biznesowego oraz inżynieryjnego. W Polsce firma  działa od 1992 roku. Zatrudnia ponad 150 wysokiej klasy ekspertów z bogatym doświadczeniem zawodowym zdobytym w instytucjach administracji publicznej, placówkach naukowych oraz podmiotach sektora prywatnego. Wśród klientów WYG International znajdują się dziesiątki prywatnych przedsiębiorstw, jak i podmioty administracji publicznej - centralnej i samorządowej. Usługi firmy obejmują  każdy etap cyklu życia inwestycji infrastrukturalnych, gospodarczych i społecznych.

{discuss forum: 1}

Zmieniony: czwartek, 06 sierpnia 2009 22:33
 
Musisz się zalogować lub zarejestrować aby pisać komentarze.
Dyskutuj...

Pobierz Dokumenty

Klikając na obrazek pobierzesz dokumenty.

Strategia Rozwoju Szczecina 2025Strategia
Rozwoju
Szczecina
2015

Diagnoza_SG_010710-1Diagnoza
Społeczno-
-Gospodarcza
Szczecina

ocena_SG_010510Ocena Realizacji
Strategii
Rozwoju
Szczecina

ocena_SG_010510_zalOcena Realizacji Strategii Rozwoju Szczecina załącznik 1

Bank pomysłów

 

Energia z wnętrza ziemi

Elektrownia – miejsce gdzie wytwarzana jest energia elektryczna. W Szc...

 

Pierwiastek „obywatelski”

Po wczorajszym, bardzo ciekawym spotkaniu dotyczącym strategii rozwoju ...

 

Szczerze i bez podtekstów

Uczestniczyłem dziś w spotkaniu z prof. Zarzeckim prezentującym suges...