Skip to content

Aktualizacja Strategii Rozwoju Szczecina

Home Aktualności Informacje prasowe Metropolia silna partnersko
Metropolia silna partnersko PDF Drukuj Email

fot 367Szczecin – atrakcyjne miasto metropolitalne – tak brzmi jeden z celów strategicznych aktualizowanej strategii rozwoju miasta. Zapoznali się z nią członkowie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.

 

W Urzędzie Miasta odbyło się walne zebrania przedstawicieli Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. W spotkaniu wzięli udział burmistrzowie, wójtowie i starostowie z miast i powiatów sąsiadujących ze Szczecinem. Głównym tematem spotkania była prezentacja zaktualizowanej Strategii Rozwoju Szczecina.

 

 

fot 414

– Chcemy by strategia miasta nie była oderwana od rzeczywistości, dlatego prosimy by państwo zapoznali się z jej założeniami i zgłosili ewentualne uwagi – mówił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. – Nie chcemy myśleć kategorią gminy, lecz szeroko pojętego całego województwa.

fot 385

Strategia określa kierunki rozwoju miasta do roku 2025. Przedstawił je profesor Dariusz Zarzecki, szef zespołu ekspercko-redakcyjnego.

– W zaktualizowanej strategii określiliśmy kierunki rozwoju w czterech celach strategicznych. Czwarty cel mówi wprost o metropolitalnych funkcjach miasta. Dla wszystkich zrzeszonych w Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym ważną kwestią jest potencjał naszego regionu – podsumowywał Dariusz Zarzecki.

fot_367

Kluczowe dla rozwoju województwa ze Szczecinem jako miastem metropolitalnym są zarówno inwestycje infrastrukturalne takie jak m.in. Obwodnica  Zachodnia jak i działania promocyjne w dziedzinie turystyki.

– Dla przeciętnego warszawiaka istnieją Mazury, morze, ale nie Dąbie i Zalew Szczeciński Jesteśmy ciągle mało znani i to musimy zmienić. – wyjaśniał profesor Dariusz Zarzecki. – W strategii duży nacisk kładziemy na turystykę. Oczywiście, mamy świadomość, że nie jest to specjalnie odkrywcze, ale uznaliśmy, że te atrybuty regionu muszą się znaleźć w strategii, by działania w tym zakresie nabrały wreszcie właściwego tempa.

fot 371

Dariusz Zarzecki postrzega funkcje metropolitalne miasta także jako dostępność dóbr kultury i rozwój rynku pracy. Metropolia to organizm, w obszarze którego dochodzi do wymiany usług. Silny Szczecin to szansa dla gmin sąsiednich. Już obecnie następuje wymiana usług. Szczecinianie jeżdżą na basen do Gryfina, a mieszkańcy tej gminy z kolei robią w Szczecinie zakupy. Rolą strategii jest nie tylko dostrzeżenie tych tendencji, lecz także wsparcie ich odpowiednią infrastrukturą. Takim kluczowym zadaniem infrastrukturalnym jest Obwodnica Zachodnia. Rola Szczecina, jako stolicy metropolii jest lobowanie na rzecz tej inwestycji.

fot 389

Burmistrz Nowego Warpna Władysław Kiraga dociekał, kiedy zakończy się budowa hali widowisko-sportowej.

– Chcemy oddać halę w marcu 2013 r. Hala widowiskowo-sportowa to przykład inwestycji wzmacniającej metropolitalny charakter miasta. Imprezy, które będą się w niej odbywać służyć będą nie tylko mieszkańcom Szczecina. Jestem przekonany, że częstymi gości będą w niej nasi sąsiedzi – mieszkańcy gmin ościennych – powiedział Piotr Krzystek.

fot 425

Anna Makuchowska
Zespół ds. Public Relations
Projektu Aktualizacja Strategii
Rozwoju Szczecina 2025

Zmieniony: środa, 15 czerwca 2011 06:19
 
Musisz się zalogować lub zarejestrować aby pisać komentarze.
Dyskutuj...
Dyskutuj (0 komentarzy)

Pobierz Dokumenty

Klikając na obrazek pobierzesz dokumenty.

Strategia Rozwoju Szczecina 2025Strategia
Rozwoju
Szczecina
2015

Diagnoza_SG_010710-1Diagnoza
Społeczno-
-Gospodarcza
Szczecina

ocena_SG_010510Ocena Realizacji
Strategii
Rozwoju
Szczecina

ocena_SG_010510_zalOcena Realizacji Strategii Rozwoju Szczecina załącznik 1

Bank pomysłów

 

Energia z wnętrza ziemi

Elektrownia – miejsce gdzie wytwarzana jest energia elektryczna. W Szc...

 

Pierwiastek „obywatelski”

Po wczorajszym, bardzo ciekawym spotkaniu dotyczącym strategii rozwoju ...

 

Szczerze i bez podtekstów

Uczestniczyłem dziś w spotkaniu z prof. Zarzeckim prezentującym suges...