Skip to content

Aktualizacja Strategii Rozwoju Szczecina

Home Aktualności Informacje prasowe Strategia na sali sesyjnej
Strategia na sali sesyjnej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Makuchowska   
wtorek, 13 lipca 2010 10:13

Profesor Dariusz Zarzecki przedstawił założenia Aktualizacji Strategii Rozwoju Szczecina 2025. W poniedziałek (12 lipca) na sali sesyjnej Rady Miasta Szczecina z aktualizowana Strategią Rozwoju Miast mieli okazję się zapoznać radni oraz pracownicy magistratu. W spotkaniu uczestniczył m.in. Aleksander Buwelski, wiceprezydent Szczecina.

Szef zespołu przedstawił radnym wyniki analizy SWOT (silne i słaby strony oraz zagrożenia i szanse Szczecina), wizję oraz misję miasta, a także cele strategiczne i operacyjne z przykładami działań.

- Przygotowane przez nasz zespół opracowanie to między innymi efekt wielomiesięcznych konsultacji  – mówił profesor.- Spotkaliśmy z przedstawicielami różnych środowisk, by wypracować dokument najbardziej odpowiadający potrzebom mieszkańców.

Uczestników spotkania zaintrygowały rozwiązania strategiczne dotyczące połączenia transportowego miasta z regionem oraz gospodarki morskiej. Bazyli Baran, przewodniczący Rady Miasta Szczecina, pytał czy aktualizowana strategia porusza kwestie rozwoju transportu morskiego i rzecznego. Wrócił także temat reaktywacji stoczni szczecińskiej. W ocenie profesora Dariusza Zarzeckiego, duży przemysł (w tym także produkcja statków) przeżywa kryzys w skali globalnej. Dlatego, usługi stoczniowe, czy portowe będą się w Szczecinie rozwijały, ale w oparciu o małe dynamiczne firmy, które są elastyczne i lepiej wpasują się w tendencje panujące na rynku.
Rozważano także możliwości pogłębienia kanału podejściowego do Szczecina.

- Słynne 12, 5 dla Szczecina to koszt 1 mld 300 mln zł, to bardzo wysoki koszt – wyjaśniał Dariusz Zarzecki. - Nie ma możliwości, by realizować tak ogromną inwestycję jedynie środkami z budżetu miasta. Bez wątpienia potrzebne jest poważne wsparcie z budżetu centralnego. Ale trzeba mieć mocne argumenty, że to ma sens, by cokolwiek uzyskać. Kolejnym problemem, o którym się nie mówi jest nabrzeże, które nie do końca jest przystosowane do przyjmowania statków o takim zanurzeniu.

Radna Jaolanta Balicka dyskutowała o zachodniopomorskich klastrach i pytała czy strategia widzi możliwości rozwoju w tym kierunku.

- Klastry to sposób na lobbowanie interesów w określonej dziedzinie, możliwości wymiany doświadczeń między podmiotami oraz tworzenie sieci kooperacyjnej – mówił Dariusz Zarzecki. - Klastry są z założenia innowacyjne, a to daje możliwość bardzo prężnego rozwijania różnych gałęzi przemysłu i usług.

Padło także pytanie ile osób pracowało przy Aktualizacji Strategii Rozwoju Szczecina.

- Strategię opracowujemy już od roku i od tego czasu spotkaliśmy się z setkami ekspertów rożnych środowisk, mieszkańcami i przedsiębiorcami – wyjaśniał szef zespołu. - Trzonem jest kilkunastoosobowy zespół, ale to praca z ekspertami pozwoliła zebrać szereg opinii i sugestii, by dokument był spójny w ostatecznym kształcie.

Anna Makuchowska
Zespół ds. Public Relations
Projektu Aktualizacja Strategii
Rozwoju Szczecina 2025

 
Musisz się zalogować lub zarejestrować aby pisać komentarze.
Dyskutuj...

Bank pomysłów

 

Energia z wnętrza ziemi

Elektrownia – miejsce gdzie wytwarzana jest energia elektryczna. W Szc...

 

Pierwiastek „obywatelski”

Po wczorajszym, bardzo ciekawym spotkaniu dotyczącym strategii rozwoju ...

 

Szczerze i bez podtekstów

Uczestniczyłem dziś w spotkaniu z prof. Zarzeckim prezentującym suges...